Завідувач відділу - д.б.н., професор КОЦЬ Сергій Ярославович
Відділ симбіотичної азотфіксації ІФРГ НАН України (до 1984 року – відділ фізіології взаємовідносин рослин і нижчих організмів) створено в 1962 році на базі лабораторії фізіології дії ізотопів.
Головним напрямком роботи відділу стало дослідження механізму біологічного зв’язування молекулярного азоту атмосфери за симбіотичних взаємовідносин бобових рослин і бульбочкових бактерій, пошук шляхів інтенсифікації цього процесу та розробка заходів з оптимізації умов для максимальної реалізації генетично закладеного азотфіксувального потенціалу макро- та мікросимбіонтів – бобових рослин і бульбочкових бактерій.
У різні роки відділ очолювали член-кореспондент АН УРСР А.В. Манорик, доктор біологічних наук, професор Ю.П. Старченков.
Із 1998 року керівником відділу є доктор біологічних наук,
професор Сергій Ярославович Коць.
Співробітники відділу є авторами 10 монографій, 27 патентів та авторських свідоцтв, а також низки статей у провідних фахових наукових виданнях.
Праці співробітників відділу отримали гідне визнання наукової громадськості. Вони удостоєні двох іменних премій Національної академії наук України: Премії імені М.Г. Холодного та Премії імені Д.К. Заболотного, медалі, Премії Верховної Ради України, Премії Кабінету Міністрів України, п’ятьох Премій НАН України для молодих учених.
Основні напрямки наукової діяльності відділу:
- Вивчення механізмів процесу біологічної азотфіксації з метою суттєвого підвищення існуючого рівня біологічного перетворення азоту атмосфери мікроорганізмами-азотфіксаторами;
- Генетичне конструювання і селекція нових штамів азотфіксувальних бактерій із покращеними симбіотичними характеристиками;
- Розробка технологій виготовлення та застосування високоефективних і високотехнологічних бактеріальних добрив для сільськогосподарського виробництва;
Лабораторії відділу укомплектовані сучасним аналітичним обладнанням, що дає змогу проводити дослідження на високому науковому рівні, який відповідає світовим стандартам.
Результати наукових досліджень відділу використовуються у практиці сільськогосподарського виробництва. У відділі налагоджене напівпромислове виробництво бактеріальних препаратів для бобових та зернових культур. Застосування цих препаратів є необхідним агротехнічним заходом, який дає змогу підвищити врожайність сільськогосподарських рослин на 10 - 20 % і одержати екологічно чисту продукцію високої якості.
Щорічно на основі створених у відділі ефективних, конкурентоспроможних, технологічних штамів бульбочкових бактерій виготовляються різні форми бактеріальних препаратів для інокуляції основних бобових трав, зернобобових та зернових культур на площі понад 35 тис. га. Кожного року відділ виконує від 50 до 75 господарських договорів із сільськогосподарськими підприємствами різних форм власності на виготовлення бактеріальних препаратів.
Контактна інформація:
вул. Васильківська, 31/17
м. Київ, 03022, Україна
т/ф (+38044) 257 3108, (+38044) 257 5150
E-mail: azot@ifrg.kiev.ua